Hulajnoga dla dorosłych – technika jazdy

15 kwietnia 2018

Jazda na Mega Hulajnodze nie wymaga specjalnej techniki, jest bardzo intuicyjna. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie dzieci, które wchodzą na Mega Hulajnogę i po prostu zaczynają jechać. Nie przeszkadza, że jest to hulajnoga dla dorosłych.

Warto jednak przyswoić szczyptę teorii. Poniżej zamieszczamy garść porad, które sprawią, że jazda na Mega Hulajnodze będzie jeszcze przyjemniejsza.

Pozycja na hulajnodze

W przeciwieństwie do zwykłych hulajnóg dla dorosłych, Mega Hulajnoga zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla osoby dorosłej. Kierownica znajduje się na wysokości ok 115 cm. W związku z tym nawet przy wzroście 180 cm możemy utrzymywać komfortową, wyprostowaną pozycję. Regulowany wspornik kierownicy pozwala na dobranie odpowiedniej wysokości.

Pozycja na hulajnodze dla dorosłych

Podest Mega Hulajnogi jest duży i stabilny. Bez problemu zmieści 2 stopy dorosłej osoby. Stopy w czasie jazdy możemy ustawiać dowolnie, natomiast najbardziej naturalnym ułożeniem jest kąt 45 stopni. Taka pozycja jest najwygodniejsza do balansu ciałem w zakrętach. Przynajmniej ja tak lubię:)

Ustawienie stóp na hulajnodze dla dorosłych

Ustawienie stóp na hulajnodze dla dorosłych

Nie tylko po asfalcie

Mega Hulajnoga to pojazd zaprojektowany głównie z myślą o warunkach miejskich. Nie oznacza to jednak, że możemy jeździć wyłącznie po betonie i asfalcie.

Duże koła rowerowe oraz opony o profilu trekkingowym sprawiają, że Mega Hulajnogą można bez problemu poruszać się po kostce brukowej, płytach chodnikowych oraz utwardzonych leśnych duktach i parkowych ścieżkach. Więcej na ten temat: Hulajnoga miejska nie tylko do miasta

Przeszkoda na drodze to okazja do zabawy

Nie zawsze zdarza się tak, że mamy przed sobą prostą drogę i nawierzchnię równą jak stół. W mieście najczęściej mamy do czynienia z kombinacją chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, schodków, krawężników, zjazdów i najazdów wszelkiej maści.

Wydawać by się mogło, że to same utrudnienia. Nic bardziej mylnego! Dla Mega Hulajnogi takie przeszkody to świetna okazja do zabawy. Architektura polskich miast jest coraz bardziej przyjazna i lepiej przystosowana do ruchu pojazdów napędzanych siłą mięśni. W związku z tym przy większości krawężników znajdziemy najazdy, a oprócz schodów najczęściej do dyspozycji mamy też rampę czy pochylnię.

Technika jazdy na hulajnodze dla dorosłych

Technika jazdy na hulajnodze dla dorosłych

A zatem – zamiast jechać wprost na przeszkodę, hamować i zsiadać z hulajnogi, szukaj alternatywnego toru jazdy. Pamiętaj, że jedziesz Mega Hulajnogą – największą hulajnogą dla dorosłych. Nie musisz obawiać się drobnych nierówności. Na pewno znajdzie się w pobliżu najazd, kawałek pochylni, czy choćby obniżony krawężnik. Pokonanie takiej szykany bez zsiadania z hulajnogi pozwoli zaoszczędzić cenną energię kinetyczną, a co najważniejsze, dostarczy niebywałej radości z jazdy.

Mega Hulajnoga sama jedzie

To jedno z pierwszych wrażeń z jazdy Mega Hulajnogą. Nie musisz odpychać się cały czas. Wystarczy nadać hulajnodze trochę rozpędu i pozwolić, aby toczyła się swobodnie.

Środek ciężkości w mega hulajnodze położony jest bardzo nisko, w związku z tym możesz toczyć się aż do zatrzymania w miejscu, bez utraty równowagi.

Jeśli nawierzchnia jest płaska i równa, przemierzysz w ten sposób przynajmniej kilkanaście metrów. Jeśli trafi się wiatr w plecy – pojedziesz jeszcze dalej. A jeśli jest delikatnie z górki, to wtedy…zaczyna się zabawa:)

Z górki na pazurki

Nawet najmniejsze nachylenie terenu witasz z uśmiechem. Mega Hulajnoga zaczyna toczyć się sama. Jeśli jej pomożesz odepchnięciem, pojedziesz jeszcze szybciej i dalej.

A jak się zatrzymać? Żaden problem, mega hulajnoga jest wyposażona w 2 hamulce rowerowe v-brake. Nie musisz zeskakiwać, czy szorować butem o podłoże. Zwalniasz i zatrzymujesz się w sposób w pełni kontrolowany, bez użycia siły.

Ale po co w ogóle hamować, skoro prowadzi nas sir Isaac Newton? Mamy rozpęd, który można fajnie wykorzystać. Na przykład do kręcenia zgrabnych kółek i zakrętów, podobnie jak na nartach carvingowych. Nawet oczekiwanie na zielone światło może być okazją do świetnej zabawy i ćwiczenia równowagi.

Jak się odepchniesz, tak pojedziesz

No cóż, nie zawsze będzie z górki albo z wiatrem. Czasami trzeba się odepchnąć;) Jak już napisaliśmy, na Mega Hulajnodze nie musisz odpychać się cały czas, wystarczy co kilka, kilkanaście metrów.

Sporo zależy od techniki odepchnięcia. Pamiętaj, że chodzi o to, aby nadać hulajnodze ruch do przodu, a nie podskakiwać do góry. Dlatego ważne jest prawidłowe wykorzystanie nogi, na której stoisz. Ta noga wykonuję największą pracę, ponieważ uginasz ją w kolanie, aby odepchnąć się drugą nogą.

Jeśli chcesz odepchnąć się mocniej, wykorzystaj całą powierzchnię stopy. Ruch będzie dłuższy i bardziej efektywny. Co jakiś czas warto zmieniać nogę, aby dać odpocząć mięśniom uda.

Hulajnoga dla dorosłych - technika jazdy

Hulajnoga dla dorosłych - technika jazdy

Teorię jazdy na Mega Hulajnodze przybliżał: Bartek


Komentarze